Langų montavimas

UAB „Sumeda“ įgyvendina langų konstrukcijų projektus nuo lango suprojektavimo iki galutinio gaminio sumontavimo statinyje, todėl užsakovui pateikiamas kokybiškas galutinis produktas ir užtikrinamas gaminio naudojimo komfortas bei pilnas servisas.

Kokybiškas langų montavimas yra apibrėžtas Statybos Taisyklėse ST 2491109.01:2012 „Langų, durų ir jų konstrukcijų montavimas“
Pagrindiniai elementai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra šie:

1. Lango įstatymo vietos pasirinkimas. Kokybiškas langų, terasos ir lauko durų montavimas pradedamas nuo lango įstatymo sienos konstrukcijoje pasirinkimo. Itin svarbu gaminį įstatyti toje vietoje, kad gaminio rėmas būtų šilčiausioje sienos dalyje.

2. Tinkamas įtvirtinimas. Tinkamas gaminių įtvirtinimas montavimo darbų metu yra antrasis reikšmingas kokybiško gaminių montavimo žingsnis. Šiame etape labai svarbus yra pakankamas montavimo plokštelių kiekis, atrama apačioje gaminio. Pastarasis elementas ypatingai svarbus esant dideliems gaminiams, pvz terasos durims. Tokiu atveju būtina įvertinti ir užtikrinti reikiamą atramą gaminio apačioje.

3. Kokybiškas sandarinimas. Montuojant kokybiškus, aukštus šilumos izoliavimo parametrus užtikrinančius langus, būtina apsvarstyti galimybę atlikti „trijų pakopų“ montavimą. Toks montavimas baigiamas naudojant ne tik sandarinimo putas, tačiau ir vidaus bei išorės montavimo juostas, kurios ypatingai reikšmingai pagerina sumontuotų langų bei durų šilumos izoliavimo savybes.

Kodėl svarbus kokybiškas langų montavimas?
Langų, terasos ir lauko durų montavimas, visiškai nepervertinant, turi apie 50 proc. reikšmės siekiant išnaudoti visus kokybiškų langų privalumus: turėti reikiamą šilumos izoliavimą ir garantuoti sau gaminių naudojimo komfortą.
Tik tinkamų medžiagų ir tinkamos montavimo technologijos, kuri yra patvirtinta Statybos Techniniame Reglamente, naudojimas užtikrina, jog Jūsų langų ir terasos durų šilumos izoliavimo parametrai bus tokie, kokie ir turi būti.

Netinkamai įmontuoti net pačių aukščiausių šilumos izoliavimo parametrų langai ar terasos durys gali neužtikrinti šilumos saugojimo dėl:
1. netinkamų montavimo medžiagų naudojimo
2. neprofesionalios technologijos naudojimo
3. kokybiškų montavimo medžiagų netinkamo panaudojimo
Visos šios grėsmės lydi į galimybę šilumą išleisti būtent per montavimo darbų metų paliktus tarpelius arba dėl naudojamų montavimo medžiagų netinkamumo.

Labai svarbu yra suvokti, kieno atsakomybė yra bendra Jūsų gaminių kokybė.
Tik vieninteliu atveju Jūsų langų sistemų gamintojas turi visiškai pilną atsakomybę dėl visų kokybinių gaminio parametrų, taip pat dėl montavimo kokybės ir gaminių naudojimo komforto (tame tarpe sandarumo ir varstymo komforto).
Jis turi pilną atsakomybę, kai pats yra ne tik gamintojas, bet ir oficialus montuotojas, t. y. kai Jūs įsigyjate ne tik gaminių gamybos „paslaugą“, tačiau į sutartį yra įtrauktas gaminių montavimas Jūsų objekte, atliekamas to pačio gamintojo.
Tokiu atveju, kai ta pati įmonė ne tik gamina, tačiau ir montuoja Jūsų langus, galite būti tikri, kad visiškai pilna atsakomybė krenta ant gamintojo pečių ir Jūs gausite tokį gaminį, kokio tikėjotės. Todėl būtina užtikrinti montavimo darbų kokybę, šį svarbų darbą patikint tik aukštos kvalifikacijos specialistams.

Išorės ir vidaus montavimo juostos
„Trijų pakopų“ montavimas yra aktualus dėl žymiai aukštesnių šilumos izoliavimo parametrų užtikrinimo, lyginant su „vienos pakopos“ (t. y. kai naudojamos vien tik montažinės putos) montavimu.
Toks montavimas atliekamas naudojant sandarinimo putas ir montavimo juostas iš vidaus (garui nelaidžias) bei iš išorės (garui laidžias).

Sandarinimo putos 
Kokybiškos montavimo putos yra vienkomponentės, savaime besiplečiančios, vienodo besiplėtimo tempo ir apimties, dėl to profesionaliai užpučiamos. Taip pat svarbu, kad montavimo putos būtų tinkamos sezonui, kurio metu gaminiai yra montuojami.
Laikui bėgant net profesionaliausios sandarinimo putos ima prarasti savo šilumos izoliavimo savybes. Dėl to montavimo juostų naudojimas laikui bėgant tampa vis labiau reikšmingas.

Vidinė – garui nelaidi montavimo juosta
FOLIENBAND INSIDE garui nepralaidi langų montavimo juosta tai dvipusio arba vienpusio lipnumo juosta montavimui, naudojama vidinei siūlės pusei. Ši juosta limpa prie visų statybinių medžiagų, yra nepralaidi dujoms, vandens garams, gali būti dažoma ir tinkuojama. Juosta užtikrina efektyvų šilumos izoliavimą iš vidaus.

Išorinė – garui laidi montavimo juosta
Priklausomai nuo sienos konstrukcijos, išorinė montavimo juosta gali būti viena iš dviejų: SOUDABAND ACRYL arba FOLIENBAND OUTSIDE.
Tuo atveju, kai sienos konstrukcija yra su užkaitu, naudojama besiplečianti juosta SOUDABAND ACRYL. Ši juosta yra garui laidi, besiplečianti, sandariai užpildo tarpus, garantuoja gerus garso bei šilumos izoliavimo parametrus, nepraleidžianti nei vėjo, nei vandens. Gerai kompensuoja statybinių siūlių judėjimą.

Tuo atveju, kai sienos konstrukcija yra be užkaito, naudojama išorinė montavimo juosta FOLIENBAND OUTSIDE. Tai garui pralaidi, hidroizoliacinė, dvipusio ir vienpusio lipnumo montavimo juosta, kuri yra  naudojama langų ir durų montavimo siūlės išorinei pusei. Juostos kraštuose yra lipnus sluoksnis: vienas klijuojamas prie durų ar lango, kitas – butilinis sluoksnis, klijuojamas prie mūro, tinko ar plytų.

Šių trijų elementų naudojimas užtikrina aukščiausios kokybės Jūsų langų, terasos ir lauko durų montavimą, taip pat garantuoja geriausią įmanomą šilumos izoliavimą. 

Tinkamai sumontuoti langai po montavimo darbų atlikimo turi atitikti šiuos kokybinius kriterijus:
1. Sumontuotas gaminys turi atlikinėti visas numatytas funkcijas (atidarymas, atvertimas, mikrovėdinimo padėtys, jeigu tokios yra numatytos). Varstomas gaminys turi funkcionuoti be kliūčių.

2. Langų sujungimas su vidinėmis ir išorinėmis sienomis turi būti vizualiai tvarkingi. Visi sujungimai neturi būti pralaidūs vandeniui, neturi būti plyšių tarp lango ir sienų. Tikrinama 400 – 600 mm atstumu prie gero apšvietimo.

3. Sumontuotas langas turi būti taisyklingoje pozicijoje horizontaliai ir vertikaliai. Po montavimo darbų būtina patikrinti lango padėtį sienoje (horizontalė ir vertikalė). Patikrinime naudojami gulsčiukas ir ruletė.

4. Gaminio rėmas, varčios negali būti sulenktos ar kitaip deformuotos.

5. Montuojama vidinė palangė turi būti su nuolydžiu į kambarį ~ 2°. Sujungimas su langu turi būti užsandarintas akrilo pagrindo hermetiku.

Informacijos šaltinis: Statybos Taisyklės st 2491109.01:2012 Langų, durų ir jų konstrukcijų montavimas