Patarimai

Sumeda UAB PVC GAMINIU NAUDOJIMO INSTRUKCIJA IR GARANTIJA

Sumeda UAB PVC GAMINIU NAUDOJIMO INSTRUKCIJA IR GARANTIJA


Ką reikia žinoti, prieš renkantis medinius, aliuminius arba plastikinius langus?

Aliuminio profilio langai reikalauja labai mažai priežiūros, visiškai neteršia aplinkos ir neturi architektūrinių apribojimų dėl dydžio ar formos, tačiau šie langai yra brangesni už medinio ir plastikinio profilio langus. Aliuminio profilio langai yra truputį labiau pralaidesni šilumai nei kiti du minėti variantai.

Europinio tipo (atsidarantys į vidų) medinio profilio langai gaminami iš klijuotos medienos. Dėl klijuotos medienos ir lakavimo, šie langai yra ganėtinai atsparūs aplinkos poveikiui, deformacijoms. Šie langai vertinami dėl jų estetikos, dėl suteikiamo jaukumo pojūčio bei gerų šilumos izoliavimo savybių. Mediniai langai yra natūralūs, nekaupia elektrostatinio krūvio. Nuo plastikinių langų, mediniai skiriasi dar ir tuo, kad reikalauja daugiau priežiūros: atitinkamais laiko periodais mediniai langai turi būti perdažomi.

Siekiant apeiti medinio profilio lango minusus (deformacijas ir paviršiaus pakitimus dėl klimato poveikio), gaminami medinio profilio langai, kurie lauko pusėje padengiami aliuminiu, dėl ko langai tampa išties ilgaamžiai ir labai lengvai prižiūrimi.

Plastikiniai langai yra patys pigiausi iš aptartų langų variantų. Plastikinio profilio langų populiarumą lemia nedidelė kaina, paprasta jų priežiūra, geros garso ir šilumos izoliacijos savybės bei galimybė pasirinkti įvairių spalvų, skirtingų stiklo paketų langus. Dėl šilumos sulaikymo savybių, plastikinio profilio langai sukuria poreikį dažnai vėdinti patalpas, dėl to labai rekomenduotina įrengti orlaides.


 Ką reikia žinoti, prieš renkantis langus su 2 arba 3 stiklų stiklo paketais?

Dėl stiklo inovacijų šiuo metu jau yra galimybė į langus montuoti stiklus, kurie taupo šilumą, sulaiko saulės kaitrą bei atlieka kitas funkcijas. Dviejų stiklo paketų atveju vienas iš jų, o trijų stiklo paketų atveju du iš jų yra selektyviniai t.y. šilumą atspindintys stiklo paketai.

Savybės Dviejų stiklų  paketas Trijų stiklų paketas Skirtumas

Šilumos perdavimo
koeficientas U

1,1 0,6 Trijų stiklo paketų langas šiltesnis 60 proc.
Šviesos laidumas 79 proc. 70 proc.

Dviejų stiklo paketų langas yra 12 proc. laidesnis šviesai.

Šviesos atspindėjimas 12 proc. 15 proc.

Trijų stiklo paketų langas atspindi šviesą 20 proc. geriau.

Bendras saulės energijos
laidumas
61 proc. 49 proc. Trijų stiklo paketų langas yra 20 proc. mažiau laidus saulės energijai.

 Ką reikia žinoti apie šilumą izoliuojantį stiklą?

Selektyvinis stiklas – tai stiklas, padengtas plonu, plika akimi beveik nematomu metalų ir metalų oksidų sluoksniu, turinčiu ypatybę atspindėti šiluminius spindulius. Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką maždaug tris kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas. Taip vienas kvadratinis metras selektyvinio stiklo, palyginti su paprastu paketu, per šildymo sezoną sutaupo apie 150 KWh šilumos energijos. Vadinasi, palyginti su paprastu, stiklo paketas atsiperka per 1-2 sezonus. Dar pažangesnis stiklo paketas, turintis du selektyvinius stiklus ir vieną paprastą (dviejų kamerų). Jo šilumos laidumas yra 0,7 W/m2k.


 Kokia yra plastikinių langų priežiūra?

Viena iš plastikinių langų populiarumo priežasčių yra labai paprasta jų priežiūra. Svarbiausia, ką reikia žinoti apie plastikinių langų priežiūrą yra tai, jog negalima valyti sauso stiklo. Paprasčiausia priežiūra tiek stiklams, tiek plastiko rėmams yra naudojant šiltą vandenį su muilu. Profilius dar galima valyti šiltu vandeniu, sumaišytu su soda. Naudojant kitokius valiklius, verta pasidomėti, kad jų sudėtyje nebūtų agresyvių skiediklių ir organinių tirpiklių, kurie gali pakenkti plastikiniam langui.


 Ar plastikinis lango rėmas gelsta?

Plastikinių langų rėmai gelsta tik tuomet, kai plastikinio lango gamyboje yra naudojami plastiko stabilizatoriai, kurie yra neatsparūs ultravioletiniams spinduliams, tokie langai neatitinka Europos Sąjungos numatytųjų RAL reikalavimų. Tokiu atveju nuo ultravioletinių spindulių poveikio plastikinio lango rėmas įgauna gelsvą atspalvį. UAB „Sumeda“, gamindama plastikinius langus, naudoja tinkamus stabilizatorius, todėl plastikiniai langai niekuomet nepagelsta.


Kaip tinkamai vėdinti gyvenamąsias patalpas ir išvengti langų rasojimo bei sienų pelėsio?

Sandarūs langai teikia komfortą dėl šilumos izoliavimo savybių, tačiau reikalauja dažno patalpų vėdinimo.

Visų pirma derėtų pabrėžti, kad dėl langų rasojimo ir troškaus oro kambaryje nei langų gamintojai, nei profilis, iš kurio pagamintas sandarus langas ir netgi stiklo paketas nėra kalti. Langai paprastai keičiami į sandaresnius – plastikinius ar medinius – norint sutaupyti šilumą, apsisaugoti nuo skersvėjų ir triukšmo, sklindančio iš gatvės. Tačiau dėl naujų langų sandarumo, oras tarp patalpų ir lauko keičiasi gerokai lėčiau, patalpoje dėl nejudančio oro atsiranda drėgmė, dėl to gali imti rasoti langai, pelyti sienos. Šioms problemoms spręsti egzistuoja labai paprastas sprendimas – patalpų vėdinimas. Ryte patalpas vėdinti reikia apie 20-30 minučių, verta padaryti skersvėjį, taip kambariai išsivėdins greičiau. Geriausia, jeigu yra galimybė patalpas vėdinti keletą kartų per dieną. Būstą galima vėdinti dvejopai – natūraliai ar priverstiniu vėdinimu.

Natūralus vėdinimas praveriant langus/orlaides namuose yra efektyvus tuomet, kai yra teisingai įrengti oro šalinimo kanalai t.y. oras gali laisvai cirkuliuoti visuose namuose. Tam visų pirma reikia įrengti oro pritekėjimo įtaisus, išsandarinti visas vidines duris, nupjaunant jų apačią arba įrengiant specialias orui laidžias groteles jų apačioje. Vėdinimas turi vykti nuolatos, net ir tada, kai viduje nėra žmonių. (Pav. 1)

Oro srautų cirkuliacija būste

Pav. 1 Oro srautų cirkuliacija būste

Natūralaus vėdinimo atveju orą judėti verčia temperatūrų skirtumas tarp lauko ir vidaus bei vėjas. Dar reikšmės turi kamino arba vėdinimo kanalo aukštis. Be abejo, jei nėra vėjo ir temperatūra vasaros metu yra vienoda ir lauke, ir viduje, oro judėjimo tikėtis neverta.

Orlaides galima įrengti ne tik languose, bet ir sienose (Pav. 2 ir Pav. 3). Jei kalbėsime apie languose įrengtas orlaides, reikia pabrėžti, kad pastarosios nepakenkia langui daugiau, nei įrengiant varstomą lango dalį.

 Orlaidė įrengta lange  Orlaidė įrengta sienoje
Pav. 2 Orlaidė įrengta lange Pav. 3 Orlaidė įrengta sienoje

 

Pasirenkant orlaides reikėtų atkreipti dėmesį į jų charakteristikas arba laidumą orui esant fiksuotam slėgių skirtumui. Pravartu būtų apskaičiuoti kambario tūrį ir tada priderinti orlaidžių kiekį, remiantis jų charakteristikomis. Geriausia būtų pasirinkti automatiškai veikiančias orlaides, kurios pačios priderina oro apykaitą kambaryje, priklausomai nuo kambario užimtumo. Tokias orlaides valdo specialūs jutikliai, jautrūs drėgmės pokyčiams patalpų ore.

Žmonės su iškvepiamu oru išgarina labai daug vandens, kuris tvyro ore kuomet patalpa yra nevėdinama. Šie garai, atsiradus atitinkamoms sąlygoms, vėl virsta vandeniu (rasoja langai, drėksta sienos). Lango rasojimas žiemos metu labai priklauso nuo patalpos vidaus temperatūros apskritai ir nuo lango stiklo temperatūros. Jei santykinis drėgnumas patalpos ore yra RH=70% ir t=+20C, tai lango stiklui, įšilusiam tik iki +14C, jau iškyla pavojus sudrėkti iš vidaus. Oras, patenkantis pro orlaidę, įrengtą sandariame lange ir tekėdamas į patalpos vidų praeina taip vadinamą terminį barjerą, kuomet pašilęs jis labai greitai sausėja. Sausesnis oras patekęs į patalpą „praskiedžia“ drėgną orą patalpoje, dėl to rasos taško temperatūra tampa žemesnė, t.y. lango stiklas gali būti šaltesnis, bet rasa neiškrenta. Visais atvejais rekomenduojama, kad po langu būtų nors nedidelis šildymo radiatorius.

 Siekiant išvengti garso slopinimo savybių praradimo dėl praviro lango, galima montuoti orlaides, kurios pasižymi garso slopinimo efektu.
Svarbu paminėti, jog orlaidžių įrengimas nereiškia didelių šilumos nuostolių.
Tam, kad vėdinimas veiktų, yra būtinas ne tik oro pritekėjimas, bet ir ištraukimas. Galime sumontuoti daugybę orlaidžių, tačiau, jei nebus oro traukos vėdinimo kanaluose – vėdinimas nevyks.

Jeigu yra pasirenkamas priverstinis vėdinimas, egzistuoja galimybė įrengti centrinio oro šalinimo ventiliatorių namo palėpėje ar rūsyje, apjungiant visas pagalbinių patalpų vėdinimo šachtas. Tokiu atveju ventiliatorius veikia pastoviai. Oro srautai reguliuojami tik orlaidžių ir grotelių skerspjūvio kitimo pagalba.

Kai vėdinimo objektas yra individualus namas ar vidutinio dydžio butas, natūralaus vėdinimo sistema paprastai atsieina apie 1500-2000 Lt (įskaitant įrengimo kaštus). Jei pasirinksite vėdinimo sistemą su mechaniniu oro šalinimu, kaina gali būti nuo 3000 Lt iki 6000 Lt, priklausomai nuo norimos modifikacijos.

 Daugiau informacijos www.aereco.lt


 Apsaugokite mažus vaikus nuo galimybės atidaryti langus.

Užsakant langus galima pasirinkti montuoti rankenas su užraktu. Pastarąsias rankenas į plastikinius arba medinius langus ypatingai aktualu įrengti vaikų kambaryje. Užrakto mechanizmo esmė tokia: bet kokiu kampu sukant užrakintą rankeną galima atverti tik varčią t.y. kambarys vėdinamas, tačiau lango atidaryti negalima. Langą atverti gali tik tas, kuris turi raktą.


 Apsaugokite pirmo aukšto langus nuo atidarymo iš lauko pusės

Toks sprendimas yra labai aktualus nuosavuose namuose arba pirmo aukšto butuose. Siekiant apsaugoti langus nuo jų atidarymo iš išorės, į langą galima montuoti padidinto saugumo apkaustus. Toks sprendimas visiškai apsaugo jūsų būstą.